My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access



Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access

My Garmin Sat Nav
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Zumo 660 & Ακριβεια σηματος

+7
x-trail
tsgallix
ZAFIR
Santosan
PAVL-2
fokion
Maggellanos
11 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Zumo 660 & Ακριβεια σηματος - Σελίδα 2 Empty Απ: Zumo 660 & Ακριβεια σηματος

Δημοσίευση από Maggellanos Τετ 26 Φεβ 2014 - 11:50

Μανο και με τον Autodrive τα ιδια κανει.Την απωλεια στην ακριβεια την καταλαβαινω και την δεχομαι,ομως σε ενα  σημειο [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] ειναι αποδεκτο να εχει σαραντα μετρα διαφορα?!Ειναι σε καθαρη επαφη με τον ουρανο,και ολογυρα του ενα παρκο...Θα κοιταξω ομως το θεμα δορυφορων και τα σχετικα που ειπε ο Κυριακος παραπανω,και θα επανελθω με νεες παρατηρησεις!
avatar
Maggellanos
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 49
Τόπος : Ελλαδα
Ημερομηνία εγγραφής : 28/03/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 120


https://www.alternativeroadtrips.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Zumo 660 & Ακριβεια σηματος - Σελίδα 2 Empty Απ: Zumo 660 & Ακριβεια σηματος

Δημοσίευση από Santosan Τετ 26 Φεβ 2014 - 11:56

Δημητρη, σαραντα μετρα διαφορα ειναι πολυ & δεν δικαιολογειται. Ετσι σου δουλευε παντα ή τωρα εχει επιδεινωθει ;

Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Zumo 660 & Ακριβεια σηματος - Σελίδα 2 Empty Απ: Zumo 660 & Ακριβεια σηματος

Δημοσίευση από Maggellanos Τετ 26 Φεβ 2014 - 12:03

Τωρα εχει επιδεινωθει...Δεν δουλευε ετσι...Μολις εχθες εβγαλα και οτι αλλο ειχα βαλει στην συσκευη,απο pois μεχρι τα παντα...Τα ιδια κανει..
Σιγουρα παντως δεν ειναι θεμα ''κολληματος'' η ''υπερφορτωσης'' της συσκευης,μιας και τον επαναυπολογισμο πορειας τον κανει σχετικα γρηγορα...Εαν ηταν κατι τετοιο θα κολλαγε και εκει νομιζω...τι αλλο να πω...

εντιτ
Τωρα το ανοιξα και το εχω στο παραθυρο του γραφειου,σε ανοικτο ουρανο,και ειχε 13 μετρα σε ακριβεια τα οποια εγιναν μετα απο λιγο 10,και 4 με 6 δορυφορους...
avatar
Maggellanos
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 49
Τόπος : Ελλαδα
Ημερομηνία εγγραφής : 28/03/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 120


https://www.alternativeroadtrips.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Zumo 660 & Ακριβεια σηματος - Σελίδα 2 Empty Απ: Zumo 660 & Ακριβεια σηματος

Δημοσίευση από Santosan Τετ 26 Φεβ 2014 - 12:07

Εχεις δικιο Δημητρη, στον επαναυπολογισμο θα αργουσε πολυ. Μια λυση που βρηκα ψαχνοντας ειναι αφου κλεισει τελειως η συσκευη να απομακρυνθει η μπαταρια για τουλαχιστον 10 λεπτα, το δοκιμασες αυτο ;
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Zumo 660 & Ακριβεια σηματος - Σελίδα 2 Empty Απ: Zumo 660 & Ακριβεια σηματος

Δημοσίευση από Maggellanos Τετ 26 Φεβ 2014 - 12:16

Santosan έγραψε:Εχεις δικιο Δημητρη, στον επαναυπολογισμο θα αργουσε πολυ. Μια λυση που βρηκα ψαχνοντας ειναι αφου κλεισει τελειως η συσκευη να απομακρυνθει η μπαταρια για τουλαχιστον 10 λεπτα, το δοκιμασες αυτο ;

Το να βγαλω την μπαταρια,ηταν ταν απο τα πρωτα που ειχα κανει,θα το ξανακανω ομως!Μανο αυτο που παρατηρησα μολις τωρα,ειναι οτι με το που παρω απο το παραθυρο την συσκευη,και την μετακινησω μολις 30 εκατοστα,η ακριβεια απο τα 9-10 μετρα που ειναι σταθερα εκτοξευται στα 30-35!Ειναι λογικο...?Δεν χανει δορυφορους,απλα λειτουργουν πιο ''χαμηλα''.Ελπιζω να το εξηγησα σωστα...
avatar
Maggellanos
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 49
Τόπος : Ελλαδα
Ημερομηνία εγγραφής : 28/03/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 120


https://www.alternativeroadtrips.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Zumo 660 & Ακριβεια σηματος - Σελίδα 2 Empty Απ: Zumo 660 & Ακριβεια σηματος

Δημοσίευση από x-trail Τετ 26 Φεβ 2014 - 14:49

Πρωτα αντεγραψε απο τον φακελο GPX της συσκευης το αρχειο Current.gpx στον υπολογιστη σου.
Μετα κανε οτι δειχνει το βιντεο για να κανεις Master Reset και λογικα θα σου βγαλει να δωσεις και την χωρα που εισαι (Locale) κλπ κλπ


Επισης στην αρχικη σελιδα εκει που ειναι της μπαταριας το εικονιδιο, κρατα το πατημενο μενα σου βγαλει την Diagnostic page.
Kρατα πατημενες τις μπαρες του σηματος δορυφορων στην αρχικη σελιδα ωσπου να μπεις στην σελιδα με τα αναλυτικα περι σηματος δορυφορων, μπαρες σηματος κλπ και εκει κρατα πατημενο το υψομετρο ωσπου να σου βγαλει μια διαγνωστικη σελιδα Signal to Noise Ratio και εκει θα δεις τους δορυφορους και την εντασητους κλπ.

Θα δοκιμασω και κατι αλλο πηγαινοντας σπιτι σε καμια ωρα με τη μηχανη και θα τα πουμε το απογευμα...
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Zumo 660 & Ακριβεια σηματος - Σελίδα 2 Empty Απ: Zumo 660 & Ακριβεια σηματος

Δημοσίευση από Maggellanos Τετ 26 Φεβ 2014 - 15:09

x-trail έγραψε:Πρωτα αντεγραψε απο τον φακελο GPX της συσκευης το αρχειο Current.gpx στον υπολογιστη σου.
Μετα κανε οτι δειχνει το βιντεο για να κανεις Master Reset και λογικα θα σου βγαλει να δωσεις και την χωρα που εισαι (Locale) κλπ κλπ


Επισης στην αρχικη σελιδα εκει που ειναι της μπαταριας το εικονιδιο, κρατα το πατημενο μενα σου βγαλει την Diagnostic page.
Kρατα πατημενες τις μπαρες του σηματος δορυφορων στην αρχικη σελιδα ωσπου να μπεις στην σελιδα με τα αναλυτικα περι σηματος δορυφορων, μπαρες σηματος κλπ και εκει κρατα πατημενο το υψομετρο ωσπου να σου βγαλει μια διαγνωστικη σελιδα Signal to Noise Ratio και εκει θα δεις τους δορυφορους και την εντασητους κλπ.

Θα δοκιμασω και κατι αλλο πηγαινοντας σπιτι σε καμια ωρα με τη μηχανη και θα τα πουμε το απογευμα...

Kυριακο master reset εχω κανει πολλα,το τελευταιο πριν λιγες ημερες νομιζω.Χρειαζεται να ξανακανω για καποιον αλλον λογο?
Στην Diagnostic page μπαινω αλλα δεν ξερω τι πρεπει να κανω...Σιγουρα μπορεις να ρυθμισεις κατι και απο εκει ισως...
Και σε αυτο με τους δορυφορους και το σημα τους μπαινω,
αλλα βλεπω να δουλευουν ολα σωστα..
avatar
Maggellanos
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 49
Τόπος : Ελλαδα
Ημερομηνία εγγραφής : 28/03/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 120


https://www.alternativeroadtrips.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Zumo 660 & Ακριβεια σηματος - Σελίδα 2 Empty Απ: Zumo 660 & Ακριβεια σηματος

Δημοσίευση από x-trail Τετ 26 Φεβ 2014 - 17:29

Aφου εχεις κανει τετοια reset και το προβλημα δεν διορθωθηκε δεν το καταλαβαινω.....
Αυτο ειναι που σβηνει τα παντα τα δικα σου και ουσιαστικα γινεται Factory Reset εκτος απο τυχον custom pois που μπορει να εχεις μεσα στο φακελο ΡΟΙ.

Αυτο που εχω τωρα να δοκιμασω με την μηχανη ειναι να βαλω το 3490 και το 205w να κανουν Πορεια μεχρι το σπιτι με τον Ευρωπαικο και να "ελπισω" οτι θα κανουν και καταγραφη Ιχνους.
Ταυτοχρονα να ενεργοποιησω και το Raw Logging και μετα να συγκρινω τα Ιχνη.
Oταν μια συσκευη παιρνει το σημα των δορυφορων για την θεση της, αυτο το σημα το ή επεξεργαζεται ή οχι.
Αν δεν το επεξεργαστει, αυτο ειναι το Raw σημα.
Αν το επεξεργαστει, αυτο το κανει για να συνδιασει την θεση της με τον κοντινοτερο δρομο (συντεταγμενες του) και να "παρουσιασει στην οθονη" την θεση της "οσο ειναι αυτο δυνατον" σχεδον πανω ή ακριβως πανω στον δρομο, που ονομαζεται λειτουργια Lock on Road.
Οι ορειβατικες συσκευες, λογω του οτι μπορει να ειναι συνεχεια "εκτος δρομου" εχουν επιλογη για το Lock on Road να το κανεις ON/OFF. Εψαξα για το δικο σου (επειδη ειναι για μηχανη) αλλα δεν εχει τετοια επιλογη.
Το ιδιο και κανενα αλλο οδικο Garmin.
Αυτο σημαινει πχ οτι αν εισαι σε πυκνοκατοικιμενη περιοχη και υπαρχουν κοντινοι δρομοι πχ παραλληλοι με αυτον που κινεισαι, αν το σημα καπου ειναι "ετσι κι ετσι" (δλδ το RAW σημα να πεφτει πανω σε οικοδομη αναμεσα στους 2 δρομους) να παει να σε κανει Lock στον παραλληλο δρομο ή ακομα και σε καποιον καθετο, ωσπου το σημα να γινει καλυτερο και να σε κανει Lοck ξανα στον δρομο που κινεισαι.

Για να μην αισθανεσαι ....μονος στα τρελα, δες παρακατω τι μου εκανε το 3490 στην Αυστρια σε μερικες περιπτωσεις και ηθελα να το σπασω.
Αυτα ειναι καποια ....τρελα Logs που πηρα απο το 3490.
Γιατι αλλο ειναι να εισαι σε σε πυκνοκατοικημενη περιοχη με ψηλα κτιρια και στενους δρομους και να στα κανει αυτα, κι αλλο ειναι να εισαι άαααπλα σε πλαγια βουνου ή αναμεσα απο 4οροφα που απεχουν μεταξυ τους 50 μετρα ή σε πλατειες ή γεφυρες...
Σπόιλερ:
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Zumo 660 & Ακριβεια σηματος - Σελίδα 2 Empty Απ: Zumo 660 & Ακριβεια σηματος

Δημοσίευση από Santosan Τετ 26 Φεβ 2014 - 18:45

Δεν υπαρχει καποια ρυθμιση σχετικα με την ληψη δορυφορων, στο Diagnostic page μπορεις να κανεις καποια test για να διαπιστωσεις την καλη ή οχι λειτουργια της συσκευης.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Zumo 660 & Ακριβεια σηματος - Σελίδα 2 Empty Απ: Zumo 660 & Ακριβεια σηματος

Δημοσίευση από G.K. Τετ 26 Φεβ 2014 - 19:00

Εγώ πάντως εξακολουθώ να πιστεύω ότι κάτι τέτοιες δυσλειτουργίες της συσκευής, οφείλονται ως επί το πλείστον στη θέση και στις γωνίες των δορυφόρων σε σχέση με τη συσκευή, αναλόγως της ώρας και των καιρικών συνθηκών.
Δεν είναι λίγες οι φορές που διαπιστώνω, πως σε ένα σημείο της Αττικής Οδού, ανάλογα τι ώρα θα περάσω, άλλοτε έχω σήμα, άλλοτε όχι και άλλοτε παίζει τρελά.

Το ίδιο παρατηρώ κάποιες φορές και στην οδό Ιουλιανού που πηδάει απ' τον ένα δρόμο στον άλλον και επανυπολογίζει αλλά και στο βουνό που παρ' όλη την άπλα και το ύψος συμβαίνει ακόμα και απώλεια σήματος δορυφόρων.
Φυσικά ένας καθαρισμός δεδομένων της συσκευής κάνει πάντα καλό!

Παρέθεσα την ταπεινή μου άποψη, χωρίς ν' αμφισβητώ κανενός τη γνώση και την εμπειρία...
G.K.
G.K.
Senior Member
Senior Member

Άντρας Ηλικία : 58
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 1001


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Zumo 660 & Ακριβεια σηματος - Σελίδα 2 Empty Απ: Zumo 660 & Ακριβεια σηματος

Δημοσίευση από PAVL-2 Τετ 26 Φεβ 2014 - 19:56

Βάλε μεσα τις ηλιακες  καταιγίδες  , τα εναέρια δυκτιο Υ.Υ.Τ  και θα εισαι μεσα .
PAVL-2
PAVL-2
Leading Member
Leading Member

Άντρας Τόπος : Οπου με καλέσει η πατρίδα .
Ημερομηνία εγγραφής : 18/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2784


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Zumo 660 & Ακριβεια σηματος - Σελίδα 2 Empty Απ: Zumo 660 & Ακριβεια σηματος

Δημοσίευση από x-trail Πεμ 27 Φεβ 2014 - 1:09

Δημητρη δες εδω [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

κι εδω [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

μηπως κανεις καμια δοκιμη με διπλη καταγραφη και βγαλεις-βγαλουμε καμια ακρη.

Αλλιως το μονο που βλεπω  εινα να το συνδεσεις με γεματη μπαταρια στο WebUpdater και να του ξαναπερασεις το ιδιο firmware μηπως και κατι στραβωσε.
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Zumo 660 & Ακριβεια σηματος - Σελίδα 2 Empty Απ: Zumo 660 & Ακριβεια σηματος

Δημοσίευση από Maggellanos Πεμ 27 Φεβ 2014 - 10:29

Καλημερα σε ολα τα παιδια!
Κυριακο,απλα θεος!!Τελικα δεν ειμαι τρελλος και μονος στην Γη! bounce  cheers Ακριβως αυτα που μου παραθετεις στο σποιλερ συμβαινουν και στο δικο μου.Παντα εντος Αθηνας.Στον αυτοκινητοδρομο,δεν εχω προσεξει κατι ασχημο σε γενικες γραμμες!Αρα με λιγα λογια μου λες οτι ολο αυτο που συμβαινει,ειναι φυσιολογικο?Καταλαβα σωστα? Rolling Eyes 
Μανο οντως,το Diagnostic page οσο και να το εψαξα εχθες,δεν βρηκα τιποτα αλλο εκτος απο test run και τετοια...
Παιδια παντως ετσι απο περιεργεια,καποια στιγμη θα δοκιμασω και το ''κολπο'' της καταγραφης που προτεινει ο Κυριακος παραπανω,,ωστε να δουμε τι παιζει!Ελπιζω μεσα στο τριημερο να μπορεσω!
avatar
Maggellanos
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 49
Τόπος : Ελλαδα
Ημερομηνία εγγραφής : 28/03/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 120


https://www.alternativeroadtrips.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Zumo 660 & Ακριβεια σηματος - Σελίδα 2 Empty Απ: Zumo 660 & Ακριβεια σηματος

Δημοσίευση από Santosan Πεμ 27 Φεβ 2014 - 10:57

Maggellanos έγραψε:Αρα με λιγα λογια μου λες οτι ολο αυτο που συμβαινει,ειναι φυσιολογικο?Καταλαβα σωστα? Rolling Eyes

Καλημερα Δημητρη !!

Εμενα με εβαλε στην πριζα το γεγονος οτι μου εδινες την αισθηση οτι προκειται για μια κατασταση που επιδεινωθηκε, μαλιστα οταν σε ρωτησα μου εγραψες οτι δεν ηταν ετσι στην αρχη αλλα τωρα εχει χειροτερεψει κατα καποιο τροπο δινοντας σου εσφαλμενη θεση ακομα & για σαραντα μετρα. Προκειται για μονιμη συμπεριφορα ή πραγματι οπως εγραψαν & τα παιδια νωριτερα, Γιωργος, Χρηστος ή ακομα & οπως πολυ ωραια ανελυσε ο Κυριακος προκειται για συμπτωματικο φαινομενο αναλογως τις καιρικες συνθηκες, την ωρα της ημερας κ.λ.π.

Ποια ειναι η αποψη σου για να βγει & ενα συμπερασμα σε οποιον διαβαζει το topic ;
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Zumo 660 & Ακριβεια σηματος - Σελίδα 2 Empty Απ: Zumo 660 & Ακριβεια σηματος

Δημοσίευση από x-trail Πεμ 27 Φεβ 2014 - 11:35

Δημητρη φυσιολογικο δεν ειναι αλλα δυστυχως συμβαινει και στα καλυτερα σπιτια που λενε.
Το καλο ειναι οτι δεν συμβαινει συνεχεια.
Στην Αυστρια και Γερμανια εκανα αρκετα χιλιομετρα και πανω απο 50-60 πορειες με καταγραφη ιχνους.
Μονο σε αυτες τις 5 καταγραφες ειδα "ανεξηγητα" πραγματα και αυτα διορθωθηκαν απλως απενεργοποιωντας τη συσκευη και αναβοντας την ξανα (χωρις soft ή master reset γιατι ηθελα να το παιξω "μεσος χρηστης").
Αυτα δεν τα ειχα παρατηρησει στην Ελλαδα, αλλα εδω χρησιμοποιω τον Ευρωπαικο χαρτη "κομμενο" μονο για την Ελλαδα και για γρηγοροτερη εκκινηση της συσκευης και για χαμηλοτερο φορτο της.
Το μονο που εχω παρατηρησει στην Ελλαδα (και με τον Autodrive) αλλα και εξω και δεν το εχω αναφερει παραπανω ειναι αυτο που λες κι εσυ οτι καποιες φορες το αυτοκινητακι ειναι λιγο πιο πισω απο την κανονικη του θεση με αποτελεσμα να προσπερασω την στροφη που πρεπει να στριψω.
Το κολπακι το χω μαθει, βλεπω στην οθονη και λεω πχ στριβω στον τριτο δρομο δεξια, αλλα το προβλημα με το 3490 εδω ειναι το πολυ μακρυνο default ζουμ της συσκευης.

Κανονικα ολα αυτα τα "προβληματα" οπως κι η αργοπορια υπολογισμου πορειας κλπ πρεπει να λυνονται με ενα Master Reset (διαγραφη δεδομενων χρηστη) και Clear nonvol στο 3490 που γυρναει τα Garmin σε εργοστασιακη μορφη.
Εστι σβηνονται απο την κρυφη στους χρηστες μνημη, πραγματα που αλλιως εμεις δεν μπορουμε να σβησουμε ουτε με format.
(δεν εχουμε προσβαση σ' αυτες τις  θεσεις-regions-rgn της μνημης flash).
Το σπαστικο εδω ειναι οτι πρεπει να ξαναστηnω τκαθε φορα την συσκευη απο την αρχη και ειδικοτερα το bluetooth με το ecoRouteHD και την εφαρμογη Smartphone Link.
Tις Custom Αποφυγες εχω εδω και καιρο σταματησει να τις βαζω καθε φορα γιατι πανε χαμενες.

Κανοντας το κολπακι με την "διπλη" καταγραφη θα μπορεσεις να δεις την ακριβεια της κεραιας σου.
Αν στην διαδρομη που θα κανεις, το RAW ιχνος ειναι πολυ μακρυα απο την "πραγματικη" θεση που οδηγουσες στον "πραγματικο" δρομο τοτε μπορει η κεραια να αναγκαζει τη συσκευη να μπερδευτει.
Τον πραγματικο δρομο τον βρισκεις πολυ ευκολα στο πολυ καλο ζουμ του Bing Maps οπου πας με δεξι κλικ στην ακρη του πεζοδρομιου και κανεις copy τις συντεταγμενες και τις βαζεις μετα στο Mapsource ή στο Βasecamp.
Καλο ειναι και το Ηere maps οπου εκει εισαι σιγουρος οτι οι συντεταγμενες ειναι ιδιες με τον χαρτη σου αφου ειναι η ιδια εταιρια.
Αν πχ κινεισαι με την μηχανη διπλα σε νησιδα μεγαλου δρομου και μετα εσυ δεις οτι σε βγαζει το RAW πανω στις πολυκατοικιες, τοτε εχεις προβλημα κεραιας (ή ασθενους σηματος αλλα γι' αυτο εκανα την δοκιμη σε μεγαλους ανοιχτους δρομους για να αποκλεισω απο την εξισωση τον παραγοντα ασθενες σημα).
Το να σε βγαλει το Raw σημα 5-10 μετρα μακρια απο την νησιδα δεν ειναι προβλημα, ειδικα αν κινεισαι με μικρη ταχυτητα.
Αν ομως σε βγαζει διαρκως στα 30-40 μετρα μακρια τοτε ειναι, γιατι τα οδικα εχοντας την λειτουργια Lock οn Road μπορει να σε κλειδωσουν σε διπλανο δρομο.
Μπορει το Lock on Road να ειναι ενοχλητικο μερικες φορες αλλα ειναι πολυ χρησιμο για την οθονη (με αυτη την λειτουργια εμφανιζεται και το αυτοκινητακι στην οθονη), γιατι αναλογα με την ακριβεια της συσκευης μας καθε φορα, αλλοτε θα βλεπαμε το αυτοκινητακι στο δρομο, αλλοτε στα πεζοδρομια και στα παρκα κι ενιοτε και σε στεγες σπιτιων!!!!
Ειναι ενας μικρος συμβιβασμος για να βλεπουμε παντοτε το αυτοκινητακι πανω σε δρομο εστω και αν μερικες φορες ΔΕΝ ειναι αυτος που κινουμαστε (το Navigon σε Android να δεις τι κλειδωματα σε διπλανους δρομους μου κανει, ακομα και με καλο σημα, στην παραλιακη της Θεσσαλονικης).
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Zumo 660 & Ακριβεια σηματος - Σελίδα 2 Empty Απ: Zumo 660 & Ακριβεια σηματος

Δημοσίευση από Maggellanos Πεμ 27 Φεβ 2014 - 12:16

Santosan έγραψε:
Maggellanos έγραψε:Αρα με λιγα λογια μου λες οτι ολο αυτο που συμβαινει,ειναι φυσιολογικο?Καταλαβα σωστα? Rolling Eyes

Καλημερα Δημητρη !!

Εμενα με εβαλε στην πριζα το γεγονος οτι μου εδινες την αισθηση οτι προκειται για μια κατασταση που επιδεινωθηκε, μαλιστα οταν σε ρωτησα μου εγραψες οτι δεν ηταν ετσι στην αρχη αλλα τωρα εχει χειροτερεψει κατα καποιο τροπο δινοντας σου εσφαλμενη θεση ακομα & για σαραντα μετρα. Προκειται για μονιμη συμπεριφορα ή πραγματι οπως εγραψαν & τα παιδια νωριτερα, Γιωργος, Χρηστος ή ακομα & οπως πολυ ωραια ανελυσε ο Κυριακος προκειται για συμπτωματικο φαινομενο αναλογως τις καιρικες συνθηκες, την ωρα της ημερας κ.λ.π.

Ποια ειναι η αποψη σου για να βγει & ενα συμπερασμα σε οποιον διαβαζει το topic ;


Μανο ισως να μην μπορεσα να εξηγησω και εγω οσο σωστα επρεπε προφανως.Ο γραπτος ο λογος καμμια φορα,ξερεις... Rolling Eyes 
Η αληθεια ειναι οτι επειδη η χρηση που εχω κανει δυο περιπου χρονια στην συσκευη,ειναι σχεδον αποκλειστικα σε ανοιχτους δρομους μεσα και εξω απο την Ελλαδα,στην Αθηνα μεσα ζητημα να την ειχα αναψει 1-2 φορες,και αυτο για λιγο.Οταν αρχισα να την δουλευω λιγο παραπανω,η απογοητευση που πηρα ηταν μεγαλη σε συγκριση με αυτο που εβλεπα τοσο καιρο σε 16-17 χωρες που την εχω ταξιδεψει τα δυο τελευταια χρονια.Η αληθεια βεβαια ειναι οτι και εκει εβλεπα κατα περιοδους μερικες καθυστερησεις στην συσκευη σε οτι αφορα παντα την θεση μου στον δρομο,αλλα οχι κατι τοοοσο σημαντικο!Οταν λοιπον αρχισα να βλεπω ολο αυτον τον χαμο που γινεται μεσα στην Αθηνα,ημουν σιγουρος οτι κατι δεν πηγαινε καλα!Δεδομενου οτι πριν το ζουμο χρησιμοποιουσα ενα gpsmap278s, και δεν ειχα αντιμετωπισει ποτε το παραμικρο,ειχα πειστει οτι κατι γινεται λαθος!Ολο αυτο βεβαια,το ξεχναγα οταν εβγαινα λιγο παραεξω,και η συσκευη ειχε την ιδια ακριβεια που ειχε παντα,καλη η κακη.Αυτο λοιπον δικαιολογει την απαντηση μου οταν με ρωτησες εαν η κατασταση επιδεινωθηκε.Με την λογικη βεβαια παντα,οτι σαραντα μετρα αποκλιση δεν ειχα δει ποτε πουθενα. Wink 
Εν κατακλειδι,και για να μην κουραζουμε αλλο οποιον διαβαζει,θα πω οτι μονιμη συμπεριφορα δεν μπορω να την βαφτισω σε καμμια των περιπτωσεων.Ειμαι σχεδον βεβαιος οτι ολη αυτη η ''παραξενη συμπεριφορα'' σε οτι εχει να κανει με την δικη μου συσκευη,δεν δηλωνει καποιο ελατωμα,απλα στηριζεται σε στοιχεια που εχουν να κανουν εκεινη την στιγμη (ψηλα κτιρια,και αλλα)
Δεσμευομαι φυσικα να το εξετασω πολυ περισσοτερο,χρησιμοποιωντας συχνοτερα την συσκευη μου εντος πολης,ωστε να βγαλουμε ασφαλεστερα συμπερασματα.
avatar
Maggellanos
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 49
Τόπος : Ελλαδα
Ημερομηνία εγγραφής : 28/03/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 120


https://www.alternativeroadtrips.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Zumo 660 & Ακριβεια σηματος - Σελίδα 2 Empty Απ: Zumo 660 & Ακριβεια σηματος

Δημοσίευση από Maggellanos Πεμ 27 Φεβ 2014 - 12:25

x-trail έγραψε:.................

Κυριακο εριξες απλετο φως στην κατα τ'αλλα θεοσκοτεινη υποθεση!! clap2 ευχαριστω και εσενα,και τον Μανο αλλα και ολα τα παιδια που ασχοληθηκατε με το θεμα! beer2
avatar
Maggellanos
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 49
Τόπος : Ελλαδα
Ημερομηνία εγγραφής : 28/03/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 120


https://www.alternativeroadtrips.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Zumo 660 & Ακριβεια σηματος - Σελίδα 2 Empty Απ: Zumo 660 & Ακριβεια σηματος

Δημοσίευση από Santosan Πεμ 27 Φεβ 2014 - 19:49

Προσωπικα για να μπορεσω να εχω μια εμπεριστατωμενη αποψη θα επρεπε το τεστ που εκανε ο Κυριακος να ειναι απο ενα Zumo 660 ωστε να δουμε την συμπεριφορα της συγκεκριμενης συσκευης, οποιαδηποτε αλλη μπορει να απεχει αισθητα ας ειναι απο την ιδια εταιρια υπαρχουν διαφορες στο software & το hardware. Επισης η καταθεση της εμπειριας ενος αλλου χρηστη παλι με Zumo 660 σε παρομοιες συνθηκες χρησης θα βοηθουσε αφου θα ειχαμε ενα μετρο συγκρισης απεναντι σε δυο ιδια πραγματα.

Ομολογω οτι μενω με την απορια γιατι αν το zumo 660 εχει τοσο μεγαλη απωλεια ακριβειας θεσης οπως περιγραφεται παραπανω & αυτο ειναι φυσιολογικο για αυτη την συσκευη σε δυσκολες συνθηκες π.χ. μεσα στην πολη αναμεσα σε υψηλα κτιρια τοτε προκειται για μια οχι & τοσο αξιοπιστη συσκευη, αν & δεν εχω διαβασει ποτε κατι τετοιο. Εχω δοκιμασει στα χερια μου πολλα GPS, ακομα & Κινεζικα, κανενα δεν με εχανε σε δυσκολες συνθηκες σε τετοιο βαθμο οπως περιγραφεται εδω σε αυτο το topic με την συγκεκριμενη συσκευη & εδω μιλαμε για Garmin που φημιζονται για την ποιοτητα αλλα & τις επιδοσεις του hardware (ειχα διαβασει βεβαια σε ενα αλλο Ελληνικο forum καποιον προφανως ειδικο στα Garmin που εγραφε οτι στις καινουργιες συσκευες η Garmin εχει ριξει την ποιοτητα των δεκτων, επρεπε να του στειλω τα specs απο το 3490 αλλα δεν ασχοληθηκα καθολου οποιος θελει να μαθει ας ερθει εδω να διαβασει).

Για να δωσω μια εικονα,  συσκευες οπως το RYE 4315, RYE 4305, το Roadfinder, το Navigon 8110 (με Garmin βεβαια αφου του 8110 προκειται για την χειροτερη εφαρμογη πλοηγησης που εβγαλε η Navigon ποτε), το Nuvi 225W, 37/3490, 3597, απο τηλεφωνα το HD2, το N95 με πολλες & διαφορες εφαρμογες ακομα & με συννεφια & βροχη σε στενο δρομο αναμεσα σε πολυκατοικιες & το δασος που βρισκεται το σπιτι μου, μπορει να καθυστερουσαν λιγα μετρα σε καποια σημεια αλλα δεν με εχαναν σε ολα αυτα τα τριακοσια μετρα που ειναι πραγματικα δυσκολα αφου ειμαι κατω απο το βουνο & τα περναω χωρις να βλεπω καθαρο ουρανο.

Θα το θεωρησω ως εκκρεμοτητα & ελπιζω οτι συντομα θα εχουμε καποιον αλλο χρηστη ιδιοκτητη zumo 660 που θα μπορει να καταθεσει την αποψη του σχετικα με το θεμα με βαση παντα την εμπειρια του.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Zumo 660 & Ακριβεια σηματος - Σελίδα 2 Empty Απ: Zumo 660 & Ακριβεια σηματος

Δημοσίευση από thundercastle Πεμ 27 Φεβ 2014 - 21:47

Διαβάζοντας τα προβλήματα του Δημήτρη και έχοντας πραγματική εμπειρία πλοήγησης μερικών δεκάδων χιλιάδων χιλιομέτρων με 2-3 διαφορετικές συσκευές on the road, μπορώ να πω με σιγουριά ότι δεν έχω συναντήσει ΠΟΤΕ τέτοιου είδους προβλήματα.
Οι συσκευές ταξίδεψαν κάποιες στιγμές και σε όλες αυτές τις περίεργες συνθήκες που εν δυνάμει θα δημιουργούσαν προβλήματα, αλλά σε όλες τις περιπτώσεις - ναι μεν επηρεάζονταν - αλλά πάντα μέσα στα όρια των λίγων μέτρων που θεωρούνται αποδεκτά για την σωστή λειτουργία τους και πάντα χωρίς να με προβληματίσουν.
Άποψη μου ότι όλα αυτά που συμβαίνουν δεν μπορούν σε καμιά περίπτωση να θεωρηθούν σαν φυσιολογική συμπεριφορά της συσκευής, αλλά μάλλον κάτι σαν προβληματική.  
Αν με τους γνωστούς τρόπους σε εμάς - και όπως έχουν προταθεί μέσα από το φόρουμ - δεν λυθεί το πρόβλημα, νομίζω ότι η αντιπροσωπεία είναι μονόδρομος.

Πολύ φοβάμαι ότι του Δημήτρη του έκατσε το λαχείο….. 43079
avatar
thundercastle
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Ηλικία : 60
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Ημερομηνία εγγραφής : 06/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 870


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Zumo 660 & Ακριβεια σηματος - Σελίδα 2 Empty Απ: Zumo 660 & Ακριβεια σηματος

Δημοσίευση από Maggellanos Παρ 21 Μαρ 2014 - 11:13

Λοιπον υστερα απο αρκετες δοκιμες εντος αλλα και εκτος πολης ηρθε η ωρα να γραψω τι πραγματικα κατα την γνωμη μου συμβαινει σε ολα τα παραπανω που εντοπισαμε,συζητησαμε και λυσεις δεν βρηκαμε! 697328 
Καταρχην να παμε στα ευκολα.Σε οτι αφορα την πλοηγηση εκτος πολης,και υστερα απο 2-3 εξορμησεις,δεν αντιμετωπισα καποιο ιδιαιτερο και ασυνηθιστο προβλημα εκτος απο [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] που δεν πιστευω να σχετιζεται,και καποιες λιγες φορες που ενω εγω παραδειγμα ημουν ηδη μεσα στην στροφη,αυτο με εδειχνε να βρισκομαι στην αρχη της.Η αληθεια ομως ειναι οτι μολις εβγαινε απο το ζουμ στο τελος της στροφης,με ''μαζευε'' παλι και με εδειχνε σωστα.Σε πραγματικο τωρα χρονο και χωρις πλοηγηση,εννοωντας απλα να δειχνει το μηχανημα την θεση μου και τους γυρω δρομους ενω κινουμαι,παρατηρω πολλες φορες να χανει την πραγματικη μου θεση,με διαφορα μεχρι και ενος δρομου,αλλα αυτο δεν συμβαινει συχνα.Μεγαλο θεμα εχει η περιφερειακη Υμηττου στην Αττικη οδο,μιλωντας παντα με κατευθυνση απο Κατεχακη για Ελευσινα...Πραγματικα ειναι για κλαμματα... no2 Περασα τουλαχιστον 15 φορες,και οποτε το ειχα σε απλη κινηση(οχι πλοηγηση) απλα με εδειχνε να περναω απο καποιο παραλληλο συμπαν καπου κοντα στην Αττικη οδο... tooth Οταν ομως γινοταν πλοηγηση,ενω με ''εχανε'' παλι,ηταν για πολυ λιγο... 
Λοιπον σε οτι αφορα τα εντος πολης τωρα...
Παιδες,αυτο που καταλαβα εγω οτι ευθυνεται σε οτι αφορα ολα τα παραπανω,ειναι η συγκεντρωση δορυφορων που κανει η συσκευη οταν εκκινει,και κατα ποσο αυτη αργει να λοκαρει τοσους ωστε να πρασινισουν ολες οι μπαρες επανω αριστερα στην οθονη!!
Τι εννοω:
Η αληθεια ειναι οτι το ζουμο απο τοτε που το πηρα,και οντας καλομαθημενος απο το 278c που ειχα παλαιοτερα,προσεξα οτι ισως εχει ενα ψιλοθεματακι σε οτι αφορα το ποσο γρηγορα λοκαρει δορυφορους.Σκεφτειτε οτι οταν θελω να εντοπισει και να κλειδωσει δορυφορους ακριβως απο την εισοδο του γκαραζ ωστε να πλοηγηθω κατευθειαν καπου,πρεπει να το αφησω εξω απο την πορτα να βλεπει ουρανο (μαλλον ειναι φυσιολογικο αυτο,δεν ξερω) και οταν φερω το αυτοκινητο στην πορτα,και σιγουρα υστερα απο περιπου 7-10 λεπτα,ΙΣΩΣ εχει κλειδωσει δορυφορους και μπορει να κανει πλοηγηση...αλλα οχι τοσους ωστε να εχουν πρασινισει και οι 5 μπαρες που εχει στην οθονη!!!Εκεινη λοιπον την στιγμη η αποσταση/αποκλιση θεσης που εχω παντα συμφωνα με τα λεγομενα της συσκευης φτανει μεχρι και τα 37-40 μετρα!!!!Υστερα απο πολυ (συνηθως) ωρα, και οσο δουλευει και πλοηγει εστω και ετσι η συσκευη,αρχιζει και πρασινιζει και η 4η μπαρα,και η διαφορα θεσης βελτιωνεται αρκετα...Οταν δε φτασει και πρασινισει και η 5η μπαρα που σημαινει οτι ειναι κλειδωμενοι 6-7 δορυφοροι και πανω,πιστευω οτι γινεται πλοηγηση τοσο σωστη οσο και στα υπολοιπα μηχανηματα,τα δικα σας,τα ''σωστα'' 697328  της ταξεως των 5-8 μετρων αποκλισης απο την πραγματικη μου θεση...
Παραδειγμα τελευταιο:Σημερα το πρωι,το εβαλα παλι σε καποιο σημειο στην εισοδο της πυλωτης,το αφησα 5 λεπτα περιπου,και βλεπω οτι δεν εχει βρει δορυφορους...επειδη βιαζομουν ομως να ερθω στην δουλεια,το βαζω στο ταμπλο του αυτοκινητου,και αρχιζω να κινουμαι...Ξερετε που λοκαρισε δορυφορους?Εφυγα απο Ζωγραφου και ηταν ετοιμο για πλοηγηση στους Αμπελοκηπους και επι της λεωφορου Αλεξανδρας...Σκεφτειτε οτι εφτασα Κυψελη με αμαξι,και ακομα δεν ειχαν πρασινισει ολες οι μπαρες στην οθονη,που σημαινει οτι ναι μεν λειτουργει η συσκευη,αλλα ισως οχι οσο καλα πρεπει....Απο την αλλη πρεπει να πω βεβαια οτι οταν λειπω σε ταξιδι,και η συσκευη δουλευει καθημερινα πολλες ωρες,την επομενη ημερα που ξαναανοιγει,λοκαρει ολους τους δορυφορους για πλακα και πολυ-πολυ συντομα...Αυτα ειναι ολα οσα εχω προσεξει κατα την διαρκεια δοκιμων και χρησης απο τοτε που ανοιξα το παραπανω θεμα.Οτιδηποτε νεοτερο παρατηρησω παλι,θα ενημερωσω ξανα το θρεντ απλα για να μενει σαν αρχειο...
Τα συμπερασματα δικα σας...
avatar
Maggellanos
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 49
Τόπος : Ελλαδα
Ημερομηνία εγγραφής : 28/03/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 120


https://www.alternativeroadtrips.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Zumo 660 & Ακριβεια σηματος - Σελίδα 2 Empty Απ: Zumo 660 & Ακριβεια σηματος

Δημοσίευση από ZAFIR Παρ 21 Μαρ 2014 - 20:57

πολλύ φοβαμαι ότι κάτι τρέχει με τον δέκτη,...
 απαράδεκτη καθυστέρηση,για μηχανάκια -πυραύλους-
ωστόσο,φίλε δημήτρη
ΔΕΝ γραφεις λεπτομέρειες στο προφίλ σου ,κάτι αρνητικό για όσους διαβάζουν(χαρτες-εκδοση ωστε να ξέρουν πόσο μπορούν να βοηθήσουν
ZAFIR
ZAFIR
Expert Member
Expert Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : patra
Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1935


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Zumo 660 & Ακριβεια σηματος - Σελίδα 2 Empty Απ: Zumo 660 & Ακριβεια σηματος

Δημοσίευση από Santosan Παρ 21 Μαρ 2014 - 21:03

Πολυ φοβαμαι οτι ο Φωτης εχει δικιο, με προλαβε αλλα θα σου απαντουσα ακριβως το ιδιο πραγμα. Η συμπεριφορα αυτη δεν δικαιολογειται & στην ουσια η αποδοση της ειναι σε τετοιο επιπεδο που δεν εξυπηρετει οπως θα επρεπε.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Zumo 660 & Ακριβεια σηματος - Σελίδα 2 Empty Απ: Zumo 660 & Ακριβεια σηματος

Δημοσίευση από Maggellanos Παρ 21 Μαρ 2014 - 22:21

Παιδες με συγχωρειτε,και ισως εχετε και δικιο...Η αληθεια ειναι οτι λογω απειριας στα θεματα αυτα,απο τοτε που εχω κανει την εγγραφη μου,δεν εδωσα την στοιχειωδη βαση σε τετοιες (για εμενα) λεπτομερειες οπως οι πληροφοριες προφιλ...Ειναι λαθος μου,θα το διορθωσω ομως...Για να συνεχισω ομως την κουβεντα μας,θα πω οτι εχω πανω τον Ευρωπαικο NT2013.10 και τον Autodrive 3.10.Ισως τωρα βγαινει καποιο συμπερασμα παραπανω? Rolling Eyes 
Ερωτηση:
Εαν ειναι θεμα δεκτη,τι παιζει ρε παιδια?Πως μπορω να το τσεκαρω και να το επισκευασω?
avatar
Maggellanos
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 49
Τόπος : Ελλαδα
Ημερομηνία εγγραφής : 28/03/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 120


https://www.alternativeroadtrips.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Zumo 660 & Ακριβεια σηματος - Σελίδα 2 Empty Απ: Zumo 660 & Ακριβεια σηματος

Δημοσίευση από Santosan Παρ 21 Μαρ 2014 - 23:17

Επικοινωνησε με την αντιπροσωπεια να δεις τι θα σου πουνε Δημητρη. Το θεμα του δεκτη ειναι μια περιπτωση αλλα μπορει να υπαρχει προβλημα σε αλλο τμημα του hardware οπως επεξεργαστης ή μνημη της συσκευης & να μην μπορει να αξιοποιησει σωστα το σημα που λαμβανει. Αυτο το γραφω εχοντας στο μυαλο μου πως οτι ηταν να γινει απο διαδικασιες που αφορουν το software εχει γινει, εκτος βεβαια αν υπαρχει κατι αλλο που μπορει να κανει η Garmin & δεν το ξερουμε εμεις.

Σαν επομενη βημα θα προτεινα την επικοινωνια με την Garmin.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Zumo 660 & Ακριβεια σηματος - Σελίδα 2 Empty Απ: Zumo 660 & Ακριβεια σηματος

Δημοσίευση από Maggellanos Παρ 21 Μαρ 2014 - 23:20

Οκ Μανο,την επομενη εβδομαδα θα αυτο κανω και ο Θεος βοηθος!Το κακο ειναι οτι τελειωσε και η εγγυηση... 827899 Οπως και να εχει,παιδες περιττο να πω ευχαριστω για ακομα μια φορα... beer2
avatar
Maggellanos
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 49
Τόπος : Ελλαδα
Ημερομηνία εγγραφής : 28/03/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 120


https://www.alternativeroadtrips.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης